► AktualityRgO Považská Bystica privítala účastníkov 35. ročníka celoslovenskej súťaže v hre na lesnicu a poľov

Aktuality, novinky, články

RgO Považská Bystica privítala účastníkov 35. ročníka celoslovenskej súťaže v hre na lesnicu a poľovnícky roh

Zverejnené: piatok 22. júna 2012
Article RgO Považská Bystica privítala účastníkov 35. ročníka celoslovenskej súťaže v hre na lesnicu a poľovnícky roh
Čaru hry na lesnicu a poľovnícky roh prepadá rok čo rok čím ďalej, tým viac poľovníkov. Už od roku 1978 Slovenský poľovnícky zväz organizuje celoslovenskú súťaž. Prvý ročník sa uskutočnil v Nitre. Ďalších 12 ročníkov sa uskutočnilo vďaka veľkému propagátorovi lesničiarstva Milanovi Húževkovi páve v regióne stredného Považia. Lesničiari boli veľmi radi, že sa práve na jubilejný 35 ročník súťaže mohli vrátiť do tohto prekrásneho regiónu obklopeného nádhernou prírodou a oplývajúcim úžasným ľudským potenciálom.
Súťaž vyhlásil Slovenský poľovnícky zväz spoločne s Klubom trubačov Slovenskej republiky. Organizátorom súťaže bola Regionálna organizácia Slovenského poľovníckeho zväzu Stredné Považie a Obvodná poľovnícka komora so sídlom v Považskej Bystrici. Na slávnostnom zahájení privítal súťažiacich aj primátor mesta Považská Bystrica Karol Janas. Na súťaži sa zúčastnilo 73 súťažiacich z celého územia Slovenska. Pozvanie organizátorov prijalia j dva súbory z Č, Pražský trubačský soubor a trubači Základní umělecké školy v Potštáte. 
Súťažiaci súťažili v štyroch súťažných kategóriách. V prvej kategórií súťažili sólisti do 20 rokov. Do tejto kategórie sa prihlásilo 21 študentov. Umenie ovládania poľovníckeho rohu najlepšie zvládla Ivana Bučková z Prešova, ktorá sa umiestnila na prvom mieste. Druhé miesto obsadil Tomáš Burzala z Liptovského Hrádku a tretie Tobiáš Komanický z Prešova. V kategórií sólisti nad 20 rokov spomedzi 14 účastníkov získal prvenstvo Rudolf Bučko z Medzeva, druhé miesto si vytrúbil Mikuláš Komanický z Prešova a tretie miesto obsadila Katarína Máliková z Kraľovian. Do súťažnej kategórie súbory sa prihlásilo 13 slovenských súborov. Prvenstvo získal rodinný súbor Šugovskí lesničiari, ktorého členom bola aj najmladšia účastníčka súťaže, len trojročná Sonička Bučková. Na druhom mieste sa umiestnil súbor lesničiarov z lesníckej školy v Liptovskom Hrádku Novum Castrum kvintet a na treťom mieste súbor s názvom Trubači Šariša. Posledná kategória bola určená pre medzinárodné súbory. Prihlásili sa do nej štyri slovenské a dva české súbory. Prvenstvo získali trubači z lesníckej školy v Liptovskom Hrádku so súborom Novum Castrum kvintet. Na druhom mieste s rovnakým počtom bodov sa umiestnil súbor trubačov ZUŠ Potštát. Tretie miesto obsadil súbor s názvom Trubači Šariša.
Výkony súťažiacich hodnotila trojčlenná porota, ktorej predsedal vedúci skupiny lesných rohov Slovenskej filharmónie a pedagóg bratislavského konzervatória Karol Nitran. Člemi poroty bola skúsená hornistka a lektorka Kristýnka Vacková z Prahy a trubkár Rastislav Macko. Porota pri hre súťažiacich hodnotila najmä správnu interpretáciu podľa nôt, tempo, rytmus, dynamiku, ladenie ale aj vystupovanie, tôňovú kultúru a prednes. 
Po skončení súťaže súťažiaci odohrali koncert v neďalekej Považskej Bystrici. V takmer hodinovom koncerte predstavili návštevníkom slovenskú, českú a nemeckú poľovnícku hudbu. Divákov svojim ručaním na vábec upútal aj riaditeľ súťaže Alojz Kaššák, aktuálny majster Slovenska vo vábení zveri. Blok českých skladieb a históriu českej poľovníckej hudby predstavil vzácny hosť, predseda Klubu trubačů ČMMJ Petr Šeplavý. 
Víťazi si z rúk Stanislava Kršíka, predsedu Obvodnej poľovníckej komory v Považskej Bystrici prevzali diplom a trofej. Mimoriadnu cenu najstaršieho účastníka súťaže si prevzal aj Jozef Martiš. Najmladšou účastníčkou bola trojročná Sonička Bučková. Najmladším oceneným sólistom bol Andrej Červeňan. 
Príprava súťaže bola mimoriadne náročná a je potrebné poďakovať organizátorom za jej skvelé zvládnutie. Osobitné poďakovanie trubačov patrí pani Margite Peťovskej, tajomníčke SPZ v Považskej Bystrici, ktorá bola pravou rukou riaditeľa súťaže Alojza Kaššáka a ktorá sa svojou ochotnou a svedomitou prácou významne zaslúžila o úspech celého podujatia. Regionálna organizácia SPZ s OPK v Považskej Bystrici ukázali, že sú skvelí organizátori a hostitelia. Všetci účastníci súťaže odchádzali domov nesmierne spokojní a tešia sa na ďalší ročník, ktorý sa uskutoční 1.6.2012 vo Zvolene.